Ëmbëlsira

Akullore shtëpie me shije salepi

Akullore shtëpie me shije salepi

Kam patur në zotërim prej mëse 20 vitesh një libër të vjetër pastiçerie. Ky libër me siguri do ketë qënë I ndonjë dyqani ëmbëlsirash shumë vite më parë pasi dhe masat ishin të mëdha. Fati desh që ky libër (I shtypur me makinë shkrimi) të […]

Mini-kekë me Karrota dhe Krem Djathi

Mini-kekë me Karrota dhe Krem Djathi

Këto minikekë I bëra për ditëlindjen e djalit tim I cili këtë vit mbushi plot 10 vjeç. Zakonisht në raste festash, kur ke të bësh dhe me kalamaj të vegjël, kam vënë re se minikekët kanë gjithmonë sukses, pasi si I thonë llafit, më parë […]

Kek dyngjyrësh

Kek dyngjyrësh

Këtë kek e përgatita për ditën e panairin të ushqimit në shkollën e djalit tim. Një vit më parë kisha përgatitur cheesecake me luleshtrydhe i cili pati shumë sukses. Sigurisht që edhe këtë vit nuk  mund ta zhgënjeja. Në kokën time filluan të vërshonin pafund […]

“Lëkurë” frutash

“Lëkurë” frutash

Titulli tingëllon pak çuditshëm në shqip, por ama në shije është fantastike. Për herë të parë këtë recetë e kam parë tek Weelicious nga Catherine McCord e cila për mua ka qënë dhe do të mbetet frymëzim, për nga mënyra e shëndetshme e të ushqyerit […]

Tartë me Qershi

Tartë me Qershi

Kjo është një nga ato recetat bazike fare që gjen kudo në internet. Sekreti qëndron tek brumi i cili duhet të bëhet krokant por në të njëjtën kohë të mos thërrmohet. Unë kam tentuar pafundësi recetash dhe asnjëherë nuk kam qëlluar në shenjë. Disa herë […]

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Mendoj se gjëja më e vështirë kur sajon një recetë është vendosja e emrit. Po po, pikërisht emri, ja psh kësaj ëmbëlsire mendova t’ia ve emrin… ta quaj… si ta quaj?  Epo, nuk e di. Nejse, po e lë pa emër… për momentin. Kur sajoj […]

Biskota me Piper të zi

Biskota me Piper të zi

Shpesh herë darkave në familje na shkon mendja për të ngacmuar gjëra të vogla, tip brusketa me mbushje të ndryshme apo ndonjë tip biskote të kripur të shoqëruar me pak djathë apo proshuta të ndryshme. Kjo ndodh kur ka ndonjë ndeshje futbolli apo ndonjë film […]

Drithra Me Grurë Hikërror

Drithra Me Grurë Hikërror

Kur je me dietë, gjëja e parë që të vjen në mendje është : TË HASH SHËNDETSHËM por jo domosdoshmërisht pa shije. Mëngjeset e mia përgjithësisht janë kos me tërshërë (jo për mungesë variacioni, por më tepër për shije) Në dollap më kishin mbetur pak […]