Ëmbëlsira pa pjekje

Puding me limon lime

Puding me limon lime

Kjo e dielë ishte një ditë përtacie pasi edhe jashtë binte shi me gjyma. Nuk kisha pikën e idesë se çfarë do gatuaja për drekë dhe familja ime (përfshire dhe mua) ishim duke ngordhur për të ngrënë. Që na hahej diçka, na hahej, po se […]

Kafshata energjike me vetëm tre përbërës dhe pa ëmbëlsues të shtuar

Kafshata energjike me vetëm tre përbërës dhe pa ëmbëlsues të shtuar

Disa vjet më parë kam gjetur në internet një lloj regjimi ushqimort të quajtur Whole 30 (lexo detajet këtu). Nuk e di se sa prej jush kanë dëgjuar për Whole30, por me pak fjalë, ajo ndalon konsumimin e 5 grupeve të mëdha ushqimore (bylmetin, drithrat, legumet, sheqernat […]

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Mendoj se gjëja më e vështirë kur sajon një recetë është vendosja e emrit. Po po, pikërisht emri, ja psh kësaj ëmbëlsire mendova t’ia ve emrin… ta quaj… si ta quaj?  Epo, nuk e di. Nejse, po e lë pa emër… për momentin. Kur sajoj […]

Kasatë me Kos dhe Fruta

Kasatë me Kos dhe Fruta

Tani që po afron koha e ngrohtë, fëmijët e mi kërkojnë me ngulm akullore ose kasata. Kasatat me kos dhe fruta të ngrira janë nga më të thjeshtat në listë, mjafton të keni kos, mjaltë dhe çfarëdolloj fruti. Sasia: 6 kasata të mëdha ose 12 […]

Bonbone me maskarpone

Bonbone me maskarpone

Në një nga supermarketet te lagjja mora dy pako me mascarpone meqë ishin me 50% të çmimit (dmth ishin vetëm 5 ditë larg nga dt e skadencës.. se këtu te ne, kshu uljesh si për qejf janë hereziii….nejse). Kur gjej nga këta artikuj që normalisht […]