Kuzhinë Tradicionale Shqiptare

Dhjamë I tretur, në kushte shtëpie

Dhjamë I tretur, në kushte shtëpie

Më kujtohet  në kohën kur  fillova ti futesha gatimit me kokë ( lexo: kohën kur bleva librin tim të parë të gatimit dhe provova receta të reja) u përballa me një përbërës që nuk mund ta gjeja në treg. I referohem këtu dhjamit në gjëndje të […]

Çomlek me mish viçi dhe qepujka në tavë dheu

Çomlek me mish viçi dhe qepujka në tavë dheu

A e keni tentuar ndonjëherë çomlekun në tave dheu? Ose më mirë në vorbë? Nëse akoma jo, ndoshta ky është momenti. E vetmja gjë që është e bezdisshme këtu është qërimi i qepujkave, por besomëni, ia vlen çdo pikë loti e derdhur sapo ta shijoni […]

Shpretka të mbushura me oriz dhe erëza

Shpretka të mbushura me oriz dhe erëza

Që herën e parë që kam provuar shpretkat e mbushura nuk kam ndaluar së tentuari ti bëj edhe në shtëpi. Ishte dashuri me shijim të parë sigurisht. Ama nuk ka qënë e thjeshtë ta ribëje në shtëpi këtë pjatë unike, pasi shpesh herë kam dështuar. […]

Akullore shtëpie me shije salepi

Akullore shtëpie me shije salepi

Kam patur në zotërim prej mëse 20 vitesh një libër të vjetër pastiçerie. Ky libër me siguri do ketë qënë I ndonjë dyqani ëmbëlsirash shumë vite më parë pasi dhe masat ishin të mëdha. Fati desh që ky libër (I shtypur me makinë shkrimi) të […]

Papare – Një pjatë e ëmbël me bukë të ftohtë

Papare – Një pjatë e ëmbël me bukë të ftohtë

Disa ditë më parë po bisedonim me fëmijët mbi ushqimin, më mirë të them ata na pyesnin se si ushqeheshim ne në fëmijëri. Im shoq filloi ti shpjegonte me fjalë të thjeshta se si ishte rregjimi komunist, sesi ushqimi mungonte, kryesisht bylmeti, mishi vezët, se […]

Pulë me petë

Pulë me petë

Sado që më pëlqen të gatuaj pjata nga të gjitha vendet e botës, kur vjen puna te gatimet tradicionale, ato me të cilat jam rritur, më kap një entuziazëm i paparë. Sigurisht që edhe pse e marr recetën nga mami gatimi im nuk del kurrë […]

Petulla në Plloçë

Petulla në Plloçë

Këtë kohë më paska kapur nostalgjia e gatimeve të fëmijërisë. Kjo recetë është veçanërisht e dashur për mua pasi është një nga gatimet që bënte gjyshja ime. Sot shumë njerëz i njohin me emrin petulla të fshira, por në shtëpinë tonë i quanim (dhe vazhdojmë […]

Sodanik

Sodanik

Kjo ëmbëlsirë me miell misri është një ndër ato që më kanë shoqëruar mua që në vegjëli. Gjyshja ime ( korçare) e bënte të shkëlqyer. Të them të drejtën nuk ia di origjinën se cila krahinë e bën, por përsa kohë ma ka gatuar gjyshja […]

Tavë peshku me domate

Tavë peshku me domate

Për herë të parë këtë tavë e kam provuar në Pogradec ( Tushemisht për të qënë më e saktë). Kur na e propozuan si variant mu duk shumë e çuditshme pasi isha mësuar që tava e peshkut ishte o me qepë, o me patate e […]

Byrek Me Grurë

Byrek Me Grurë

Një ndër avantazhet e të jetuarit në Shqipëri është pikërisht toleranca fetare. Megjithëse jam ortodokse nuk do të thotë që nuk festoj edhe festat e feve të tjera, përkundrazi, festojmë po njësoj. Si psh meqënëse nesër në Shqipëri kemi festë zyrtare me rastin e festës […]

Ballokume

Kur vjen puna tek ëmbëlsirat, mendoj se nuk ka më të mira se ato tradicionalet. Një ndër më të preferuarat e mia janë padyshim Ballokumet e Elbasanit. Këto lloj ëmbëlsirash unë i kam provuar shumë vonë, atëhere kur festa e verës filloi të festohej edhe […]

Pasta sy -sipas variantit tim.

Pasta sy -sipas variantit tim.

Një ndër ëmbëlsirat që kam patur qejf kur kam qenë e vogël (dhe vazhdoj ti kem qejf ende)  kanë qënë pasta sy, ose të paktën kështu ia di emrin unë. Në tentativë e sipër për ti bërë vetë në shtëpi, krijova këtë recetë (them krijova […]