Pretzel të butë me salcë djathi çedar.

Pretzel të butë me salcë djathi çedar.

E kam shprehur shumë herë që më pëlqejnë brumrat, besoj se edhe shumicës së njerëzve u pëlqejnë. Një ndër të preferuarat e mia janë edhe pretzel-at e butë me salcë djathi.

Edhe pse kërkojnë pak kohë për t’u gatuar (dhe kjo për shkak se është brumë me maja birre), ju siguroj që një herë t’i provoni , do të doni t’i gatuani më shpesh.

Unë kam përdorur djathë çedar (Cheddar) për salcën, ky është një djathë i ngjeshur dhe i fortë në shije, por ende nuk kam gjetur një zëvëndësues. Mendoj se mund të përdorni edhe djathin Guda dhe ta kombinoni së bashku me një trekëndësh djathë bebe, ky i fundit i jep shumë kremozitet.

Të tre llojet e miellit që unë kam përdorur i gjeni lehtësisht në supermarket.

Pretzel të butë me salcë djathi çedar.

Janar 18, 2018
: 4 persona
: 1 hr 15 min
: 25 min
: 1 hr 40 min
: Mesatare

By:

Ingredient
 • Për brumin e pretzel:
 • • 230gr miell manitoba
 • • 120g miell gruri semola i imët
 • • 150g miell normal
 • • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • • 2 lugë çaji maja
 • • 2 lugë gjelle sheqer
 • • 300 ml ujë të vakët
 • • 1 kokërr vezë për lyerje
 • Për ujin e zierjes:
 • • ¼ kupë sodë buke
 • • 4 kupa ujë
 • Për salcën e djathit:
 • • 1 kupë djathë çedar i grirë
 • • 1 lugë gjelle miell
 • • 2 luge gjelle gjalpë
 • • 1 kupë qumësht
 • • Pak kripë
Direction
 • Step 1 Përgatisim brumin duke përzier të gjithë përbërësit në një tas të madh dhe pasi brumi të jetë lidhur, punojeni mirë me duar për gati 7 minuta (shikoni orën që të jeni të saktë). Kush ka pajisjen e bukës mund të përdorë opsionin për brumë
 • Step 2 E mbulojmë brumin me qese transparente dhe e lëmë të vijë për gati 1 orë ose deri sa të ketë dyfishuar volumin. Gjatë kësaj kohe pastroni vendin nga rrëmuja e bërë
 • Step 3 Ngrohim furrën në 180 gradë C
 • Step 4 Pasi brumi të ketë ardhur, vëmë ujin të vlojë në një tenxhere të madhe
 • Step 5 Ndajmë brumin në katër pjesë dhe secilës prej tyre I japim një formë tubi (litari) me trashësi 4cm. Marrim një thikë të mprehtë dhe e presim brumin në copëza me madhesi 4 cm (këto copëza ngjajnë me disa mini jastëkë të butë pasi priten )
 • Step 6 Pasi uji të ketë vluar hedhim sodën e bukës. Marrim rreth 15 pretzel dhe I hedhim ne ujë që të zihen. I lëmë për gati 5 minuta. Do vëreni që do fryhen gjatë zierjes
 • Step 7 I heqim nga tenxherja me ndihmën e një lopatëze me vrima duke u kujdesur për t’i kulluar mirë nga uji dhe I vendosim mbi një tepsi të veshur me letër pjekje
 • Step 8 Përsërisim procesin e zierjes deri sa të mbarojnë të tërë copëzat e brumit
 • Step 9 Sistemojini mirë pretzel-at e zier në dy tava duke lënë pak hapësirë midis, I lyejmë me vezën e rrahur dhe I pjekim ne furrën ngrohtë për gati 20-25 minuta ose deri sa të kenë marrë ngjyrë kafe të florinjtë
 • Step 10 Ndërkohë që pretzels piqen, përgatisim salcën e djathit. Skuqim gjalpin dhe miellin në një tenxhere të vogël për gati 2 minuta. Shtojmë qumështin dhe e lëmë të vlojë duke e trazuar gradualisht deri sa salca të trashet. Kur salca të jetë trashur (ngjan pak me beshamelin) e fikim zjarrin dhe I hedhim djathin e grirë. E trazojmë vazhdimisht deri sa djathi të tretet. Kujdes! Zjarri duhet të fiket kur I hedhim djathin pasi në të kundërt salca pritet. Mos kini merak, nxehtësia e salces do ta shkrijë djathin plotësisht
 • Step 11 Pasi pretzel-at të jenë pjekur transferojini në një tas të madh dhe servirini bashkë me salcën e ngrohtë.

 

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.