Muaj: Shtator 2017

Salcë jeshile e gatuar me domate të pabëra në vend të tomatillos

Salcë jeshile e gatuar me domate të pabëra në vend të tomatillos

Një nga disavantazhet e eksperientimit të recetave të reja, apo kopjimi I disa të tjerave është pikërisht mungesa e disa përbërësve të veçantë në tregjet e Tiranës. Megjithatë, më duhet ta pranoj se nuk kjo gjë nuk më ka penguar deri më sot pasi kam […]

Ushqimi i drekës për në shkollë-Java e tretë

Ushqimi i drekës për në shkollë-Java e tretë

Dita 1 Salçiçe të veshura, salcë ranch, 1/2 nektarinë Për salçiçet: Sasia: për 2 persona ½ petë sfoliatë nga ato të ngrirat 1 kupë kaçkavall të grirë 2 mini salçiçe Ngrohni furrën në 200° C. Ndani petën sfoliatë në katër katrorë me përmasa 12 x […]

Panine të aromatizuara me gjalpë me hudhra

Panine të aromatizuara me gjalpë me hudhra

Unë e dashuroj bukën, por mbi të gjitha adhuroj që ta gatuaj atë vetë në shtëpi. Këtë fundjavë vendosa të bëj panine të aromatizuara me gjalpë e hudhra. Është një recetë e thjeshtë në parim dhe mbi të gjitha mund ti varioni shijet sipas dëshirës, […]

Shpretka të mbushura me oriz dhe erëza

Shpretka të mbushura me oriz dhe erëza

Që herën e parë që kam provuar shpretkat e mbushura nuk kam ndaluar së tentuari ti bëj edhe në shtëpi. Ishte dashuri me shijim të parë sigurisht. Ama nuk ka qënë e thjeshtë ta ribëje në shtëpi këtë pjatë unike, pasi shpesh herë kam dështuar. […]

Eventi TEDx dhe eksperienca ime e pare në katering

Eventi TEDx dhe eksperienca ime e pare në katering

Siç ju kam informuar edhe në instagram edhe në Facebook, javën e kaluar isha pjesë e eventit te TEDx Tirana, por jo në fjalim, të kuptohemi ☺. Këtë vit, TEDx erdhi me një ide të re përsa I përket shërbimit catering të ofruar, ku në […]

Ushqimi i drekës për në shkollë-Java e dytë

Ushqimi i drekës për në shkollë-Java e dytë

Këtë javë filloi shkolla dhe shumë fëmijë u ulën në bankat e shkollës, kush një vit më i madh e kush u ul për herë të parë. Me këtë postim hapet edhe sezoni im i drekave për të marrë me vete në shkollë. E nis […]

Si të përgatitemi për ushqimin e fëmijëve në shkollë

Me fillimin e shkollës fillon dhe stresi se çfarë do tu përgatisim fëmijëve në çantën e ushqimit për të marrë me vete. Unë ua kam dhënë gjithmonë bukën me vete dhe deri më sot nuk kam patur ankesa. Megjithatë me keqardhje vërej se në Shqipëri vazhdon akoma të […]


Këtë e pëlqejnë %d blogues: