Muaj: Prill 2017

Corndogs – Salçiçe të veshura

Corndogs – Salçiçe të veshura

E mira e të ndjekurit të kanaleve të gatimit në TV  (tip 24Kitchen apo Food Network) bashkë me fëmijët, është që nëse atyre u kap syri ndonjë gjë në ekran që u pëlqen, nuk kalojnë as 2 sekonda nga pyetja : ” O ma, po […]

Kek me arra

Kek me arra

Kjo është një nga ato recetat e orëve të vona, kur nuk di se çfarë të përgatisësh për të nesërmen në mëngjes dhe syri të sheh vetëm përbërësit për të bërë kek 😂. Sasia: 16 katrorë Koha totale: 45 minuta PËRBËRËSIT: 1 1/4 kupë miell […]

Çokollatë Bounty 

Çokollatë Bounty 

Kisha më shumë se një vit që më kish shkuar mendja që të tentoja ta kopjoja çokollatën bounty në shtëpi. Më në fund dje e gjeta guximin dhe e provova. Mund të them me plot gojë që ia dola me sukses. Në këtë recetë përdora […]

E Marta e Taco-ve

E Marta e Taco-ve

Javën që shkoi ishte një e martë e bukur e me diell, nxora aparatin fotografik që ta kisha gati për foto dhe fillova të gatuaj Tacos. Çdo gjë shkoi shkëlqyer dhe darka u bë gati shumë shpejt…  fotot dolën të shkëlqyera …Sigurisht! Në një botë […]

Biskota të Kripura me Tërshërë

Biskota të Kripura me Tërshërë

Qëkur kam dëgjuar për herë të parë për tërshërën, çdo produkt që kam parë në market që ka patur për përbërës tërshërën, gjithmonë më ka tërhequr vëmendjen. Një ndër to kanë qenë dhe biskotat e kripura me tërshërë. Ishin kaq të mira, po kaq të […]

Kek me kos dhe portokall

Kek me kos dhe portokall

Sa herë jam nisur të bëj kek, atë klasikun fare, gjithmonë kam dështuar, ose më mirë nuk më ka dalë ai që kam patur në mëndje. Kësaj rradhe, tentova një recetë nga libër shumë i vjetër pastiçerie që kam patur në zotërim që kur kam qenë 11 […]

Taco mix- erëza meksikane

Taco mix- erëza meksikane

Ky postim vjen për të apasionuarit pas kuzhinës meksikane si puna ime. Për herë të parë jam ndeshur me këtë lloj kuzhine nga një libër i Betty Crocker (cooking basics)  të cilin ma kanë dhuruar plot 16 vjet më parë. Shumë nga përbërësit nuk i […]

Profiterol

Profiterol

Profiterolët janë ëmbëlsira të ngjashme me pasta ekler, pasi kanë të njëjtën përbërje brumi. Nëse brumin e hedhim në forma me dhëmbëza, e skuqim dhe e hedhim në shërbet atëhere kemi bërë tullumba, nëse e skuqim dhe pastaj i rrotullojmë në sheqer me kanellë kemi […]