Biskota

Biskota me Piper të zi

Biskota me Piper të zi

Shpesh herë darkave në familje na shkon mendja për të ngacmuar gjëra të vogla, tip brusketa me mbushje të ndryshme apo ndonjë tip biskote të kripur të shoqëruar me pak djathë apo proshuta të ndryshme. Kjo ndodh kur ka ndonjë ndeshje futbolli apo ndonjë film […]

Drithra Me Grurë Hikërror

Drithra Me Grurë Hikërror

Kur je me dietë, gjëja e parë që të vjen në mendje është : TË HASH SHËNDETSHËM por jo domosdoshmërisht pa shije. Mëngjeset e mia përgjithësisht janë kos me tërshërë (jo për mungesë variacioni, por më tepër për shije) Në dollap më kishin mbetur pak […]

Biskota të Kripura me Tërshërë

Biskota të Kripura me Tërshërë

Qëkur kam dëgjuar për herë të parë për tërshërën, çdo produkt që kam parë në market që ka patur për përbërës tërshërën, gjithmonë më ka tërhequr vëmendjen. Një ndër to kanë qenë dhe biskotat e kripura me tërshërë. Ishin kaq të mira, po kaq të […]

Biskota me vaj ulliri dhe arrë kokosi

Biskota me vaj ulliri dhe arrë kokosi

Këtë recetë e kam përshtatur nga receta e Mandarina, një bloger-e shqiptare të cilën dua ta falenderoj për recetat e këndshme dhe të thjeshta që poston. Një ndër “difektet” e mia është që në çdo recetë të huazuar bëj ndonjë ndryshim, po kështu bëra dhe kësaj […]

Pasta sy -sipas variantit tim.

Pasta sy -sipas variantit tim.

Një ndër ëmbëlsirat që kam patur qejf kur kam qenë e vogël (dhe vazhdoj ti kem qejf ende)  kanë qënë pasta sy, ose të paktën kështu ia di emrin unë. Në tentativë e sipër për ti bërë vetë në shtëpi, krijova këtë recetë (them krijova […]

Drithra krokante (crunchy granola)

Drithra krokante (crunchy granola)

Një ndër gjërat që kam kërkuar gjithmonë në pinterest kanë qënë ato që kanë pasur tërshërën si përbërës kryesor. Një ndër to është dhe crunchy granola (ose thënë shqip drithrat krokante-e di që krokante nuk është shqip por kërce sikur nuk më tingëllon mirë) Pasi […]


Këtë e pëlqejnë %d blogues: