Potstickers- Byreçka kineze të gatuara në tigan.

Potstickers- Byreçka kineze të gatuara në tigan.

Siç tashmë e keni mësuar, unë e adhuroj kuzhinën aziatike dhe fatmirësisht edhe familja ime e shijon. Disa receta I kam shpërndarë edhe më parë në blog, si për shembull këtu, këtu dhe këtu.

Një ndër sfidat këtu në Shqipëri është dhe gjetja e petave wonton të gatshme, ato që përdoren gjërësisht jashtë shtetit edhe për të kursyer kohë në gatim. Megjithatë, më mirë kështu, në këtë mënyrë jam e detyruar t’i bëj vetë në shtëpi, kështu janë edhe më ekonomike dhe sigurisht më të shëndetshme sesa të dyqanit.

Unë nuk jam shumë e zonja me hapjen e petave (sepse duhet të hapen të shumë holla), por meqë këtë verë bleva makinën e makaronave, bërja e petave wonton është edhe më e shpejtë tani.

Potstickers-Byreçka kineze të gatuara në tigan.

Janar 14, 2018
: 4 persona
: 25 min
: 15 min
: 40 min
: Mesatare

By:

Ingredient
 • Për petat wonton:
 • • 1 vezë
 • • 1/4 kupë ujë (më shumë nëse është e nevojshme)
 • • 1 2/3 kupa miell
 • • pak kripë
 • Për mbushjen:
 • • 2 kupa mbushje mishi për Baozi
 • • 1 kupë ujë
 • • 2 lugë gjelle salcë soje
 • • 1 lugë çaji vaj susami
 • • salcë shoqëruese soje
Direction
 • Step 1 Fillimisht përgatisim brumin e byreçkave. Në një tas të madh përzieni miellin, vezën, kripën dhe ujin. Punojeni brumin deri sa të bëhet elastik
 • Step 2 Mbulojeni me qese dhe lereni të pushojë për gati 15 minuta
 • Step 3 Ndërkohë që brumi pushon, përgatisni mbushjen sipas kësaj recete
 • Step 4 Nëse do përdorni makineri makaronash, ndajeni brumin në 2 pjesë dhe hapeni në makineri, në të kundërt, lyeni mirë banakun me miell dhe hapeni brumin në një petë shumë të hollë
 • Step 5 Përdorni një formë rrumbullake për të prerë petën në rrathë me diametër 8cm ( ose përdorni një gotë)
 • Step 6 Vendosni nga një lugë çaji mbushje në mes të çdo rrethi dhe lyeni me ujë njërën anë të petës
 • Step 7 Paloseni në dysh dhe krijoni disa rrudha në njërin krah e më pas në krahun tjetër, ose nëse nuk jeni familjar me palosjen e potstickers, mjafton t’i palosni në dysh
 • Step 8 Ngrohni një tigan, hidhni pak vaj susami, vendosni me kujdes byreçkat dhe shtoni salcën e sojës dhe ujin
 • Step 9 Mbulojini me kapak dhe lerini të ziejnë derisa uji të avullojë. Lerini byreçkat të ngjisin paksa në tigan (nga kjo u vjen dhe emri), gati 2 minuta
 • Step 10 Hiqini nga tigani dhe servirini ende të nxehta. Përdorni këtë salcë shoqëruese për byreçkat

Kjo paraqitje diapozitivash lyp JavaScript.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Këtë e pëlqejnë %d blogues: