Lule kungulli të mbushura me krem djathi, pançetë dhe kungull

Lule kungulli të mbushura me krem djathi, pançetë dhe kungull

Mua më pëlqejnë shumë lulet e kungullit të mbushura. Kam tentuar disa receta dhe të them të drejtën kam dështuar, kryesisht tek veshja e jashtme e tyre e cila nuk më ka dalë kërce por më tepër si petulla.

Kësaj rradhe vendosa ta bëj veshjen ndryshe, duke përdorur vetëm të bardhat e vezëve dhe të lyera përsipër me bukë të thërrmuar (peksimadhe).

Dolën kaq të shijshme sa nga 4 lule për person që kisha planifikuar u bë në : 2 lule për mamin e babin dhe nga 6 lule për fëmijët ☺. Nuk mund ta imagjinoni sa e gëzuar isha që atyre u pëlqyen kaq shumë ☺

Tentova t’u bëja foto, por duke parë padurimin e fëmijëve për t’i ngrënë, arrita të bëj foto vetëm me telefon ☺

Ka shumë ide se si mund t’i gatuani lulet e kungullit përveç variantit të propozuar në këtë postim. Mund t’I gatuani lulet edhe duke I mbushur me përbërës të tjerë, si psh me prodhime deti :

 • Kombinimi 1 : karkaleca të zier, krem djathi, majdanoz

 • Kombinimi 2 : salmon I tymosur, rikotë, kopër etj…

 

Lule kungulli të mbushura me krem djathi, pançetë dhe kungull

Tetor 23, 2017
: 4 lule për person
: 5 min
: 30 min
: 35 min
: E thjeshtë

By:

Ingredient
 • Mbushja:
 • 16 lule kungulli të pastruara
 • 200 g krem djathi
 • 100 g pançetë e tymosur në shirita
 • 100 g pure kungulli të verdhë
 • 1 tufë majdanoz grirë imët
 • Veshja:
 • 3 të bardha vezësh
 • 1 lugë gjelle miell
 • 250 g peksimadhe
 • vaj për skuqje
Direction
 • Step 1 Prisni pançetën në copëza të vogla dhe skuqeni në tigan që nuk ngjit. Mos shtoni vaj në tigan pasi lëshon vetë panceta
 • Step 2 Gatuajeni deri sa të bëhen kërce
 • Step 3 Në një tas të vogël trazoni mirë purenë e kungullit, kremin e djathit, pançetën kërce dhe majdanozin
 • Step 4 Mbushni çdo lule me një lugë çaji nga mbushja. Mundohuni të mos I tejmbushni
 • Step 5 Mbyllni petalet e luleve duke I rrotulluar paksa në majë
 • Step 6 Rrihni të bardhat e vezëve deri sa të bëhen shkumë e forte.Shtoni miellin dhe trazojeni mire
 • Step 7 Ngrohni vajin në një tigan të thellë ose në fritezë
 • Step 8 Zhysni çdo lule fillimisht në të bardhat e vezëve dhe më pas në peksimadhe (bukë të thërrmuar)
 • Step 9 Skuqini nga të dyja anët deri sa të marrin ngjyrë kafë të florinjtë (afërsisht 2 minuta)
 • Step 10 Vendosni lulet e skuqura mbi një pjatë me kartëpicetë për të përthithur yndyrën e tepërt
 • Step 11 Përfundoni proçesin më lart me të tëra lulet e mbetura
 • Step 12 Servirini ende të ngrohta

 


Related Posts

Bukë të buta me kungull

Bukë të buta me kungull

A jua kisha përmendur ndonjëherë që unë I kam shumë qejf edhe bukën edhe kungullin? Oh, po, jua kam përmëndur këtu dhe këtu. Epo, më kish tepruar pak kungull nga Halloween, gjysmën e të cilit e kisha prerë në kuba dhe e kisha ngrirë dhe pjesën […]

Mini petulla tigani me krem rikote dhe kakao

Mini petulla tigani me krem rikote dhe kakao

Përveç kanapeve të kripura, një vënd të veçantë në tavolinë zënë dhe të ëmblat. Zakonisht ndodh që në sektorin e të ëmblave gjejmë tarta të vogla të mbushura me  krem ose çokollatë dhe me fruta përsipër, ose krepë të mbushura me krem të ëmbël etj… […]Këtë e pëlqejnë %d blogues: