Kesadijas me djathë dhe pulë

Kesadijas me djathë dhe pulë

Tani që e zotëruat artin e të bërit Tortija me miell gruri ☺, jeni gati ti perfeksiononi aftësitë tuaja duke provuar të bëni Kesadijas.

Fjala Quesadilla (shqiptohet: Kesadija) vjen nga fjala spanjolle Queso (shqiptohet: Keso), që do të thotë djathë, kështu që fjalë për fjalë, Kesadijas jane pite tortija të mbushura me djathë. Mund ti mbushni me çfarë të dëshironi, por e rëndësishme është që të paktën 50% e mbushjes të jetë djathë. Unë biles i përgatis edhe për tua dhënë me vete në shkollë.

Sasia: 4 persona

Koha Totale: 10 minuta

Koha e përgatitjes: 7 minuta

PËRBËRËSIT:

 • 8 pite tortija
 • 2 kupa djathë të grirë Çedar, ose Guda, ose Emental ose çdo lloj djathi tjetër që shkrihet.
 • 2 kupa gjoks pule zgare në copëza të vogla
 • 3 lugë gjelle spec turshi jalapeno (halapenjo) ose zëvëndësojeni me spec jeshil, ose kastravec turshi
 • 4 lugë gjelle salcë krem qumështi të athët (sour creme)
 • 3 lugë gjelle erza mikse për Taco
 • Salcë pikantë për spërkatje
 • 4 lugë çaji gjalpë
 1. Fillojmë me përzierjen e mishit të pulës me erëzat mikse për Tacos dhe ngrohini paksa në një tigan për disa minuta
 2. Shtroni një pite tortija dhe vendosni mbi të ¼ kupë djathë të grirë
 3. Shtoni mbi të ¼ kupë të copëzave të pulës.
 4. Shtoni specat djegës halapenjo, ose speca jeshilë, ose kastravecin turshi dhe vendosni mbi të një pite të përsipër.
 5. Përsërisni hapat nga 1-4 edhe për pitet e mbetura.
 6. Ngrohni një tigan që nuk ngjit në temperaturë të ulët dhe shtoni 1 lugë çaji gjalpë.
 7. Vendosni kesadijën me kujdes dhe duke e shtypur me shpatullëz lereni të gatuhet për 2-3 minuta. Kthejeni në anën tjetër dhe gatuajeni edhe për një minutë më shumë.
 8. Hiqeni nga zjarri dhe hidhini persipër 1 lugë gjelle salcë krem qumështi të athët. Spërkasni pakëz salcë pikante nëse ju pëlqejnë shijet e forta.
 9. Përsërisni sa më lart edhe për 3 kesadijat e mbetura
 10. Sherbejini sa janë ende të ngrohta

Që kesadijat të mos ftohen, mbulojini me letër alumini. Disa nga kombinimet që unë përdor përveç shijes më lart, janë edhe:

 1. Djathë-fasule të zeza- misër- spec i kuq i prerë në kuba
 2. Djathë- biftek- kastravec turshi
 3. Theshtë me djathë
 4. Djathë-feta domatesh- feta kastraveci- kotoletë pule

 


Related Posts

Vit I ri, zakone të reja. Duhet një planifikim i mirë.

Vit I ri, zakone të reja. Duhet një planifikim i mirë.

E di që duhet ta kisha nisur këtë vit me këtë postim, po qëllimisht ndava një recetë të ëmbël si të parën, thjesht për t’ju uruar të gjithëve një vit të ëmbël 🙂 Me ardhjen e vitit të ri, secili prej nesh bën ca zotime, […]

Bukë të buta me kungull

Bukë të buta me kungull

A jua kisha përmendur ndonjëherë që unë I kam shumë qejf edhe bukën edhe kungullin? Oh, po, jua kam përmëndur këtu dhe këtu. Epo, më kish tepruar pak kungull nga Halloween, gjysmën e të cilit e kisha prerë në kuba dhe e kisha ngrirë dhe pjesën […]Këtë e pëlqejnë %d blogues: