Muaj: Qershor 2017

Pulë me petë

Pulë me petë

Sado që më pëlqen të gatuaj pjata nga të gjitha vendet e botës, kur vjen puna te gatimet tradicionale, ato me të cilat jam rritur, më kap një entuziazëm i paparë. Sigurisht që edhe pse e marr recetën nga mami gatimi im nuk del kurrë […]

Tost me veze dhe avokado

Tost me veze dhe avokado

Një nga pyetjet që dëgjohet më shpesh në shtëpinë timë është: ”Çfarë kemi për darkë sot?” Kryesisht në verë kjo është një pyetje me spec, pasi në këtë periudhë në familjen time asnjëri nuk dëshiron të hajë një darkë të mirëfilltë, por as të shtrihet […]

Mini-kekë me Karrota dhe Krem Djathi

Mini-kekë me Karrota dhe Krem Djathi

Këto minikekë I bëra për ditëlindjen e djalit tim I cili këtë vit mbushi plot 10 vjeç. Zakonisht në raste festash, kur ke të bësh dhe me kalamaj të vegjël, kam vënë re se minikekët kanë gjithmonë sukses, pasi si I thonë llafit, më parë […]

Kek dyngjyrësh

Kek dyngjyrësh

Këtë kek e përgatita për ditën e panairin të ushqimit në shkollën e djalit tim. Një vit më parë kisha përgatitur cheesecake me luleshtrydhe i cili pati shumë sukses. Sigurisht që edhe këtë vit nuk  mund ta zhgënjeja. Në kokën time filluan të vërshonin pafund […]

“Lëkurë” frutash

“Lëkurë” frutash

Titulli tingëllon pak çuditshëm në shqip, por ama në shije është fantastike. Për herë të parë këtë recetë e kam parë tek Weelicious nga Catherine McCord e cila për mua ka qënë dhe do të mbetet frymëzim, për nga mënyra e shëndetshme e të ushqyerit […]

Qofte Falafel

Qofte Falafel

Zakonisht të shtunave apo  të dielave, në shtëpinë tonë gatuhet ndryshe gjatë javës, sigurisht duke qenë se kam më tepër kohë për tu marrë me gatimin dhe jam më e shplodhur. Këtë të diel vendosa të gatuaj qofte falafel të cilat I shoqëruam me humus […]

Humus dhe Baba Ganush (Baba Ganoush)

Humus dhe Baba Ganush (Baba Ganoush)

Në familjen time zakonisht fundjavave eksperimentojmë me kuzhinat e huaja dhe fundjavën e kaluar kishim ditën e gatimeve arabe (po them arabe pasi nuk ua di origjinën ekzakte dhe nuk dua të krijoj komente të tipit “ ia ke fut kot se këtë gatim e […]

Erëzat e Mia, pasioni im

Erëzat e Mia, pasioni im

Në këtë postim nuk do të publikoj receta gatimi, por dua të bëj një shkrim mbi erëzat që unë përdor më shumë apo më pak në gatimet e mia. Shumë prej tyre ndoshta nuk I keni dëgjuar ndonjëherë e jo më provuar, ashtu siç më […]