Muaj: Maj 2017

Brinjë Gici Barbeky

Brinjë Gici Barbeky

Kur afron pranvera/vera, dita zgjat më shumë, koha mban më mirë (në fakt këtë vit na treti shiu, po nejse) dhe ideja e të shkuarit për piknik apo ndezja e zgarës në oborrin e shtëpisë apo diku tjetër sa vjen e bëhet më tunduese. Për […]

Pulë me erëza indiane- chicken tikka masala

Pulë me erëza indiane- chicken tikka masala

Para dy a tre vitesh, kisha hapur një faqe në facebook me emrin “Food as I See it”. Këtu kisha postuar këtë recetë, e cila mesa vura re nga statistikat u pëlqye shumë. Duke qënë se në familje këtë lloj pjate e preferojmë familjarisht (dmth […]

Tartë me Qershi

Tartë me Qershi

Kjo është një nga ato recetat bazike fare që gjen kudo në internet. Sekreti qëndron tek brumi i cili duhet të bëhet krokant por në të njëjtën kohë të mos thërrmohet. Unë kam tentuar pafundësi recetash dhe asnjëherë nuk kam qëlluar në shenjë. Disa herë […]

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Ëmbëlsirë pa Emër, por me Luleshtrydhe

Mendoj se gjëja më e vështirë kur sajon një recetë është vendosja e emrit. Po po, pikërisht emri, ja psh kësaj ëmbëlsire mendova t’ia ve emrin… ta quaj… si ta quaj?  Epo, nuk e di. Nejse, po e lë pa emër… për momentin. Kur sajoj […]

Biskota me Piper të zi

Biskota me Piper të zi

Shpesh herë darkave në familje na shkon mendja për të ngacmuar gjëra të vogla, tip brusketa me mbushje të ndryshme apo ndonjë tip biskote të kripur të shoqëruar me pak djathë apo proshuta të ndryshme. Kjo ndodh kur ka ndonjë ndeshje futbolli apo ndonjë film […]

Drithra Me Grurë Hikërror

Drithra Me Grurë Hikërror

Kur je me dietë, gjëja e parë që të vjen në mendje është : TË HASH SHËNDETSHËM por jo domosdoshmërisht pa shije. Mëngjeset e mia përgjithësisht janë kos me tërshërë (jo për mungesë variacioni, por më tepër për shije) Në dollap më kishin mbetur pak […]

Noodle soup- Supë me makarona kineze

Noodle soup- Supë me makarona kineze

Sot ishte një nga ato darkat ku nuk di ç’të sajosh e për më tepër kur je me dietë dhe ke një familje që duhet ushqyer 😂. Meqënëse kisha brokoli, karrotë dhe rrepë të bardhë, mendova të bëj noodle soup. Jo vetëm që u mbarua […]

Petulla në Plloçë

Petulla në Plloçë

Këtë kohë më paska kapur nostalgjia e gatimeve të fëmijërisë. Kjo recetë është veçanërisht e dashur për mua pasi është një nga gatimet që bënte gjyshja ime. Sot shumë njerëz i njohin me emrin petulla të fshira, por në shtëpinë tonë i quanim (dhe vazhdojmë […]