Kek me arra

Kek me arra

Kjo është një nga ato recetat e orëve të vona, kur nuk di se çfarë të përgatisësh për të nesërmen në mëngjes dhe syri të sheh vetëm përbërësit për të bërë kek 😂.

Sasia: 16 katrorë
Koha totale: 45 minuta

PËRBËRËSIT:

 • 1 1/4 kupë miell
 • 1 lugë çaji (tsp) sodë buke
 • 1/2 lugë çaji (tsp) pluhur pjekje
 • 1/2 kupë kos
 • 1/2 kupë vaj
 • 3/4 kupë sheqer kaf
 • 1/3 kupë arra të thërrmuara
 • 2 vezë
 • 1/4 kupë rrush të thatë

Masat per kupat dhe lugët e matjeve I gjeni këtu:

 1. Ngrohim furrën në 180° dhe veshim një tavë katrore me përmasa 20x20cm me letër pjekjeje.
 2. Hedhim në një tas të madh vezët, vajin, sheqerin kaf dhe kosin. I rrahim me pirun aq sa të trazohen mirë.
 3. Shtojmë në tas miellin, sodën e bukës dhe pluhurin pjekës e i trazojmë deri sa brumi të jetë bërë i njëtrajtshëm.
 4. Shtojmë në fund arrat dhe rrushin e thatë.
 5. E hedhim brumin në tavë dhe e pjekim pa e hapur derën e furrës për 40 minuta.
 6. Pasi të jetë pjekur, e heqim kekun me kujdes dhe e lemë të ftohet.
 7. E presim në katorë të vegjël dhe mundohemi të mos e hamë para se të vijë mëngjesi 😂.

 

 


Related Posts

Katrorë me drithra, karamel dhe çokollatë

Katrorë me drithra, karamel dhe çokollatë

U bë një kohë e gjatë që nuk kam postuar në blog. Nuk e kam harruar jo, por thjesht kam qënë shumë e zënë dhe për më tepër m’u prish edhe kompjuteri 🙁 Meqënëse tashmë jam sërisht këtu dua ta nis këtë vit duke ndarë […]

Kek dyngjyrësh

Kek dyngjyrësh

Këtë kek e përgatita për ditën e panairin të ushqimit në shkollën e djalit tim. Një vit më parë kisha përgatitur cheesecake me luleshtrydhe i cili pati shumë sukses. Sigurisht që edhe këtë vit nuk  mund ta zhgënjeja. Në kokën time filluan të vërshonin pafund […]