Kasatë me Kos dhe Fruta

Kasatë me Kos dhe Fruta

Tani që po afron koha e ngrohtë, fëmijët e mi kërkojnë me ngulm akullore ose kasata. Kasatat me kos dhe fruta të ngrira janë nga më të thjeshtat në listë, mjafton të keni kos, mjaltë dhe çfarëdolloj fruti.

Sasia: 6 kasata të mëdha ose 12 të vogla

Koha totale: 10 min përgatitja & min 3 orë ngrirja

PËRBËRËSIT:

  • 2 kupa kos me 2% yndyrë
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • 1 kupë fruta të ngrira ose jo (fruta pylli ose luleshtrydhe)
  • 1 tsp ekstrakt vanilje

Masat per kupat dhe lugët e matjeve I gjeni këtu:

  1. Hedhim gjithë përbërësit në gotën e mikserit.     
  2. I përziejmë mirë deri sa masa të jetë bërë e njëtrajtshme.
  3. I hedhim nëpër format e kasatave (këto mund të blihen në çdo dyqan që tregton artikuj kuzhine)
  4. I lëmë në ngrirje për minimumi 3 orë.


Tani që afron stina e frutave për këto kasata mund të përdorni fruta si: pjeshkë, mango, ananas,  banane-luleshtrydhe, kajsi etj..


Related Posts

Corndogs – Salçiçe të veshura

Corndogs – Salçiçe të veshura

E mira e të ndjekurit të kanaleve të gatimit në TV  (tip 24Kitchen apo Food Network) bashkë me fëmijët, është që nëse atyre u kap syri ndonjë gjë në ekran që u pëlqen, nuk kalojnë as 2 sekonda nga pyetja : ” O ma, po […]

Pasta sy -sipas variantit tim.

Pasta sy -sipas variantit tim.

Një ndër ëmbëlsirat që kam patur qejf kur kam qenë e vogël (dhe vazhdoj ti kem qejf ende)  kanë qënë pasta sy, ose të paktën kështu ia di emrin unë. Në tentativë e sipër për ti bërë vetë në shtëpi, krijova këtë recetë (them krijova […]Këtë e pëlqejnë %d blogues: