Bonbone me maskarpone

Bonbone me maskarpone

Në një nga supermarketet te lagjja mora dy pako me mascarpone meqë ishin me 50% të çmimit (dmth ishin vetëm 5 ditë larg nga dt e skadencës.. se këtu te ne, kshu uljesh si për qejf janë hereziii….nejse).

Kur gjej nga këta artikuj që normalisht e kanë çmimin e lartë dhe bëhen me ulje, marr gjithmonë edhe pse nuk kam në plan të gatuaj gjë..ose thënë ndryshe gjej pretekst për të sajuar ndonjë gjë. Në fillim thashë po i fus një cheesecake meqë kam kohë pa bërë dhe me atë rast bleva dhe ca biskota digestive (-biskota me miell integral dhe që thërrmohen lehtë) që do më duheshin për bazën. Si përfundim, përtova të bëj cheesecake dhe bëra bonbone me mascarpone (rima ishte e pa qëllimshme 😂😂).

Sasia: ~ 10-12 toptha

Koha totale: 10min përgatitja + 1 orë ftohje në freezer.

PËRBËRËSIT:

Për bonbonet:

 • 250gr mascarpone
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 10 biskota digestive
 • Pak ekstrakt vanilje

Për veshjen:

 • 100gr çokollatë të zezë në copëza të vogla
 • 3 biskota digestive

Masat per kupat dhe lugët e matjeve I gjeni këtu

 1. Marrim një qese të vogël me zip (nuk e di përkthimin në shqip për këtë) ku fusim biskotat digestive.  E mbyllim qesen dhe me ndihmën e okllaisë i shtypim deri sa të bëhen pluhur.
 2. Në një tas qelqi hedhim maskarponen, sheqerin pluhur, vaniljen dhe pluhurin e biskotave e i trazojmë deri sa të bashkohen mirë të gjitha.
 3. Me ndihmën e një luge çaji, marrim pak nga masa dhe i japim formë rrumbullake në madhësinë e një arre. I vendosim gjithë topthat në një tavë me letër pjekje dhe tavën e harrojmë për 1 orë në ngrirje.
 4. Pas 1 ore: Në një tas të vogël qelqi hedhim çokollatën dhe e shkrijmë në banjo-mari. Pasi të jetë shkrirë mirë, shtojmë biskotat digestive të bëra pluhur sipas të njëjtës mënyrë si te pika 1.
 5. Nxjerrim bonbonet nga ngrirja dhe një nga një i lyejmë në brumin e çokollatës dhe më pas i rivendosim tek tava ku ishin.
 6. I lemë të ftohen në frigorifer (jo në ngrirje kësaj rradhe) për min. 1 orë dhe maksimumi deri sa mund ti rezistoni tundimit për ti ngrënë.

Këshillë: nëse ju duket e rënduar mund të mos ia hidhni çokollatës pluhurin e biskotave.


Related Posts

Corndogs – Salçiçe të veshura

Corndogs – Salçiçe të veshura

E mira e të ndjekurit të kanaleve të gatimit në TV  (tip 24Kitchen apo Food Network) bashkë me fëmijët, është që nëse atyre u kap syri ndonjë gjë në ekran që u pëlqen, nuk kalojnë as 2 sekonda nga pyetja : ” O ma, po […]

Pasta sy -sipas variantit tim.

Pasta sy -sipas variantit tim.

Një ndër ëmbëlsirat që kam patur qejf kur kam qenë e vogël (dhe vazhdoj ti kem qejf ende)  kanë qënë pasta sy, ose të paktën kështu ia di emrin unë. Në tentativë e sipër për ti bërë vetë në shtëpi, krijova këtë recetë (them krijova […]Këtë e pëlqejnë %d blogues: