Muaj: Mars 2017

Biskota me vaj ulliri dhe arrë kokosi

Biskota me vaj ulliri dhe arrë kokosi

Këtë recetë e kam përshtatur nga receta e Mandarina, një bloger-e shqiptare të cilën dua ta falenderoj për recetat e këndshme dhe të thjeshta që poston. Një ndër “difektet” e mia është që në çdo recetë të huazuar bëj ndonjë ndryshim, po kështu bëra dhe kësaj […]

Supë Orientale

Supë Orientale

Një ndër gjërat që më bezdis më tepër është hedhja e ushqimit kur gatuan me tepri. Shpesh herë kur më ndodh të kem teprica ose i ripërdor në receta të ndryshme ose i fus në freezer për ti përdorur ditë tjetër. Nëse ju ndodh të […]

Minikekë me boronicë

Minikekë me boronicë

Gatimi për mua është anti-stres. Kur i futem gatimit harroj çdo gjë negative, biles herë pas here e kap veten edhe duke kënduar . Një ndër ëmbëlsirat që ia kam marrë dorën pothuaj shkëlqyeshëm janë minikekët (cupcakes) dhe sidomos dekorimi i tyre. Rroftë ebay & […]

Chow mein – makarona kineze

Chow mein – makarona kineze

Në familjen time pothuaj çdo gjë konsumohet me qejf (përveç ndonjë dështimi në gatim që të jem e sinqertë fare 😂), mgjt sa herë u them a bëjmë makarona chow mein (makarona kineze) sigurisht që s’më thotë asnjëri jo. E mira e kësaj pjate është […]

Kasatë me Kos dhe Fruta

Kasatë me Kos dhe Fruta

Tani që po afron koha e ngrohtë, fëmijët e mi kërkojnë me ngulm akullore ose kasata. Kasatat me kos dhe fruta të ngrira janë nga më të thjeshtat në listë, mjafton të keni kos, mjaltë dhe çfarëdolloj fruti. Sasia: 6 kasata të mëdha ose 12 […]

Byrek Me Grurë

Byrek Me Grurë

Një ndër avantazhet e të jetuarit në Shqipëri është pikërisht toleranca fetare. Megjithëse jam ortodokse nuk do të thotë që nuk festoj edhe festat e feve të tjera, përkundrazi, festojmë po njësoj. Si psh meqënëse nesër në Shqipëri kemi festë zyrtare me rastin e festës […]

Role Me Fruta Pylli

Role Me Fruta Pylli

Para shumë kohësh zbulova në internet recetën për Cinnamon rolls (role me kanellë)  dhe që nga ai moment mbeten një ëmbëlsirë mëngjesi shumë e preferuar për mua. Kësaj rradhe vendosa ta provoj me reçel kajsie dhe fryta pylli të ngrira. Në fillim mendova se reçeli […]

Ballokume

Kur vjen puna tek ëmbëlsirat, mendoj se nuk ka më të mira se ato tradicionalet. Një ndër më të preferuarat e mia janë padyshim Ballokumet e Elbasanit. Këto lloj ëmbëlsirash unë i kam provuar shumë vonë, atëhere kur festa e verës filloi të festohej edhe […]


Këtë e pëlqejnë %d blogues: